
Отруєння і допомога при них
Гострі, або раптові, отруєння тварин – одна з актуальних проблем, що хвилюють власників, особливо собак. Собака може отруїтися отрутохімікатами, які широко використовуються для побутових потреб і в садово-городньому господарстві; овочами, що мають токсичні властивості, наприклад, зеленими бульбами картоплі; недоброякісним кормом. Слід пам’ятати, що найбільш схильний до отруєнь недогодований змарнілий собака, в їжі якої систематично бракує поживних речовин, вітамінів і мінеральних солей.
Ознаки отруєння у собак різні. Залежно від хімічної структури отруйної речовини отруєння у собаки може проявлятися по-різному. Блискавичні і гострі випадки отруєння характеризуються раптовим виникненням і яскраво вираженими клінічними проявами.
Хронічне ж отруєння розвивається у собаки поступово, і відразу розпізнати його власникові або ветеринарному лікареві досить важко. Потрапивши в організм собаки, отрута пошкоджує центральну нервову систему, шлунково-кишковий тракт, печінку, серце, легені, нирки, шкіру.
Основна картина блискавичного або гострого ураження тих або інших органів собаки виникає відразу ж після попадання отрути в організм. Собака падає, голова у неї сіпається, вона скрегоче зубами. З’являються багатократна блювота, піна, сильна слинотеча, можуть відмічатися судоми тіла. Собаки нерідко збуджені, свідомість їх затемнена, вони можуть бути схильні до агресії.
В деяких випадках отруєння, навпаки, собаки пригнічені, в’ялі, на кличку не реагують, забиваються в темний куток. За декілька годин у них розвиваються ураження окремих органів і настає смерть. Надання допомоги постраждалому собаці – важке завдання не лише для власників собак, але і для досвідчених ветеринарних лікарів, оскільки зазвичай дуже складно визначити, якою отрутою отруїлася тварина. Проте долікарська допомога собаці має бути надана в найбільш короткий термін. При підозрі на отруєння, або ж при типових клінічних проявах отруєння необхідно передусім з’ясувати можливий характер отрути і як саме вона потрапила в організм: через рот, органи дихання, шкіру.
Виявлені на місці отруєння залишки корму, запахи газу, блювотні маси з характерним запахом та інші докази можуть допомогти швидко отримати уявлення про характер отрути; і, можливо, надати правильну допомогу постраждалій собаці.
Надання допомоги складається з наступних заходів: припинити надходження отрути в організм собаки; якщо отрута потрапила в шлунок, швидко вивести її з організму шляхом дачі блювотного; зменшити концентрацію отрути в шлунково-кишковому тракті шляхом надмірної дачі води і викликати блювоту, постановкою очисних клізм; зменшити концентрацію отрути у крові кровопусканням і одночасно введення внутрішньовенно розчинів глюкози, Рінгера, хлориду натрію та ін. (ця процедура виконується тільки ветеринарним лікарем). Всі заходи мають бути направлені у негайному порядку, щоб відновити порушені функції організму тварини.
Майже усі лікарські засоби – антидоти, тобто засоби по наданню допомоги отруєним собакам, засновані на взаємодії протиотрут з речовинами, що викликали отруєння. Як приклад можна привести нейтралізацію лугів кислотами і, навпаки, кислот лугами. Розчин марганцовки блідо-рожевого кольору окислює отруту органічного походження, тобто приводить його в неактивний стан. Для поглинання отрути, що знаходиться в шлунково-кишковому тракті, необхідно давати тваринам адсорбенти: активоване вугілля – карболен, палену магнезію, крейду, тальк, білу глину, молоко, міцний холодний чай. Щоб зменшити всмоктування отрут, слід використовувати обволікаючі засоби: напоїти собаку слизовим відваром з геркулеса, рису і т. д., бажано з додаванням жиру або яєчного білку. Для якнайшвидшого виділення отрути з організму собаку насильно поять великою кількістю води або сечогінного чаю.
Якщо отруйна речовина потрапила на поверхню тіла собаки, викликала ушкодження шерстного покриву, то найпростіший і вірніший спосіб надання першої допомоги – змивання отрути звичайною прохолодною водою, краще з милом.
Якщо на шкіру потрапили отруйні речовини, які легко розчиняються в жирах, наприклад, хлорофос, і легко всмоктуються через неушкоджений шкірний покрив, їх необхідно змивати тільки холодною водою, оскільки тепла вода різко збільшує всмоктування отрути через шкіру. Після надання першої долікарської допомоги необхідно терміново проконсультуватися з ветеринарним лікарем.
Як викликати блювоту?
Для очищення шлунку від отрут і дрібних чужорідних предметів у собаки необхідно терміново викликати блювоту. Найпростішим засобом для цього служить харчова кухонна сіль. Розчин кухонної солі готується з розрахунку – одна чайна ложка солі на півлітри теплої води (можна і холодною). Готовий розчин насильно заливається собаці за щоку.
Інший спосіб викликати блювоту у собаки також простий і зручний. Собаку потрібно випоювати великою кількістю звичайної води. При надмірному надходженні води у шлунок відбувається природний акт блювоти.