Багато власників не поспішають робити домашнім улюбленцям щеплення. Причини можуть бути різні — брак часу, принципові заперечення, нерозуміння сенсу процедури. Результат же один — тварина знаходиться у постійному ризику щоб захворіти. Пропонуємо розібратися, коли, навіщо і чому робити щеплення.
Навіщо і чому?
Мета вакцинації — створення активного імунітету, який допоможе тварині не захворіти. Вакцини містять ослаблені або “убиті” антигени, які не здатні викликати явного захворювання тварини, але сприяють виробленню імунітету, тому що організм починає виробляти антитіла. Таким чином, тварина отримує специфічний імунітет до конкретного захворювання, від якого зроблено щеплення.
Існує кілька типів вакцин. Розрізняють вакцини одновалентні (від одного захворювання), бівалентні (від двох захворювань) і полівалентні (більше двох хвороб). Лише щеплення полівалентною вакциною сприяє максимальному захисту вашого домашнього улюбленця.
По складу вакцини бувають модифіковані (живі) та інактивовані (убиті). Вважається, що основна перевага убитих вакцин над живими — їх безпеку. Але й ефективність таких щеплень нижче. Тому більшість вакцин для собак і кішок містить живі штами, саме вони формують кращий, сильнішй імунітет.
Для щеплення домашніх тварин використовують вакцини як вітчизняного, так й іноземного виробництва. Які краще сказати одноголосно буде не об”єктивно. Адже ефективність щеплення залежить не тільки від фірми-виробника, але також від місця і температури зберігання, способу транспортування. Тобто, від чинників, які проконтролювати складно. Крім того, на ринку ветеринарних препаратів часто зустрічаються фальсифікати. Якщо ви вирішили самостійно придбати вакцину, зверніть увагу:
Мій улюбленець сидить лише вдома!!
Багато хто вважає, що кішечок і собачок, які не виходять на вулицю, немає сенсу вакцинувати. Насправді навіть така тварина може “підчепити” віруси і бактерії через принесені з вулиці речі та взуття. Звичайно, вакцинація не дає стовідсоткової гарантії, що вихованець не захворіє, але вона значно знижує ризик.
Чому і як?
Якою вакциною краще зробити щеплення краще за все вам порадить ветеринарний спеціаліст. При підборі вакцини враховують:
вид тварини
вік тварини
наявність попередньої вакцинації та її терміни
загальний і фізіологічний стан тварини
плануєте ви розводити тварин
Безумовно, щеплення повинен проводити спеціаліст. Для вакцинації: Тварина має бути клінічно здоровою. Безпосередньо перед введенням вакцини ветеринарний лікар повинен виміряти температуру, провести зовнішній огляд й пальпаторно прощупати деякі ділянки.
Тварина повинна бути оброблена від ектопаразитів й не менше ніж за тиждень до вакцинації необхідно дати антигельмінтний препарат. Якщо ваш вихованець живе на дачі або часто спілкується зі своїми чотириногими друзями дегельмінтизацію бажано провести двократно за 2 тижні дати перший раз препарат, потім через 10 днів повторити, і через кілька днів можна проводити щеплення.
Не дозволяється:
Не рекомендується вакцинувати тварину під час статевої охоти, відразу після будь-якого оперативного втручання або лікування антибіотиками. У такі періоди організм ослаблений, й імунна відповідь може бути непередбачуваною. Повинно пройти не меньше двох тижнів, після чого проводять дегельмінтізацію і лише потім – вакцинацію.